Ilustracją stanowiska, że rodzina jest wartościowym środowiskiem życia i rozwoju może być koncepcja Steven`a Covey`a przedstawiona w książce „7 nawyków szczęśliwej rodziny”. Według niego konkretna rodzina może osiągnąć różne poziomy swego rozwoju. Im wyższy jest poziom rozwoju rodziny tym stanowi ona lepsze środowisko życia i rozwoju i tym mocniejszy jest jej dobry wpływ na swoich członków.
ETAP 1 – PRZETRWANIE
„Wiele rodzin i małżeństw dosłownie walczy o przetrwanie, nie tylko w sensie ekonomicznym, lecz również psychicznym, duchowym i społecznym. Życie tych ludzi pełne jest obaw i niepewności. Walczą, aby przerwać każdy dzień. Żyją w świecie chaosu”.
ETAP 2 – STABILNOŚĆ
„... rodzina zyskuje stabilność – staje się przewidywalna i można na niej polegać. (...) ale to jeszcze nie jest rodzina „udana”. Ma pewien stopień organizacji (...) jednak nie ma prawdziwej strategii rozwiązywania problemów. Członkowie rodziny (...) zadowolenia szukają z dala od rodziny. Dom jest dla nich po prostu miejscem, które musi ich przyjąć. Życie rodzinne ich nudzi. (...) Rodziny nie łączy poczucie wspólnych dokonań. Nie ma w niej prawdziwego szczęścia, radości, miłości czy spokoju”.
ETAP 3 – SUKCES
„W udanych rodzinach stawia się i osiąga ważne cele. Instytucja „rodziny” ma znaczenie dla jej członków. Są oni naprawdę szczęśliwi, mogąc być razem. Panuje między nimi atmosfera radości i zaufania. Udane rodziny planują i organizują wspólne zajęcia (...)”
ETAP 4 - ZNACZENIE
„Czwarty poziom, czyli nadanie znaczenia życiu rodzinnemu, rodzina może osiągnąć wówczas, gdy angażuje się w znaczące przedsięwzięcia poza swoim obrębem. Nie poprzestaje na cieszeniu się, iż jest udana rodziną, lecz ma poczucie pewnego posłannictwa i odpowiedzialności za szerszą rodzinę ludzką. (...) Takie działania na rzecz innych daje głębsze poczucie satysfakcji i to nie pojedynczym członkom, lecz rodzinie jako całości”.
Ten ostatni etap charakteryzuje się powstaniem trwałej i pięknej „kultury rodzinnej”. Jeśli rodzina osiągnie ten ostatni etap to jej pozytywny wpływ na osoby ją tworzące i na społeczność ma największą siłę.
S. Covey, 7 nawyków szczęśliwej rodziny, Poznań 2012