Postawienie pytania, czy małżeństwo jest czymś cennym i znaczącym, wymaga sprecyzowania samego terminu „małżeństwo”. Chodzi tu o pytanie, czy jest wartością małżeństwo w takim kształcie jak rozumiano je przez wiele wieków w kulturze łacińskiej czyli europejskiej. Małżeństwo w tym rozumieniu to związek:
-
heteroseksualny – tworzony przez osoby płci przeciwnej, przez mężczyznę i kobietę.
-
dobrowolny – oparty o wolne decyzje mężczyzny i kobiety, o zobowiązanie wspólnego życia wyrażone we wzajemnej przysiędze;
-
formalny – oparty o wzajemną przysięgę poświadczoną publicznie i odnotowaną w aktach, co sprawia, że małżeństwo jest instytucją.
-
miłości – jego istotą jest relacja miłości rozumiana jako trwała postawa wzajemnej służby, wsparcia i troski;
-
monogamiczny – tworzony przez jednego mężczyznę i jedną kobietę;
-
trwały – z założenia trwały, to „miłość na całe życie”; w Kościele katolickim jest to związek „aż do śmierci”, dożywotni i nierozerwalny;
-
seksualny – małżonkowie podejmują aktywność seksualną;
-
wierny – małżonkowie ślubują sobie wierność, co oznacza, że ich aktywność seksualna ma charakter wyłączny; seks pozamałżeński jest traktowany jako zdrada i złamanie przysięgi miłości i wierności, jako działanie wymierzone we współmałżonka, we wzajemne relacje oraz w całą rodzinę;
-
potencjalnie płodny – małżeństwo tworzą mężczyzna i kobieta, więc ich aktywność seksualna może doprowadzić do poczęcia i narodzin dzieci; w ten sposób małżeństwo może stać się podstawą rodziny.
Na marginesie trzeba zauważyć, że takie rozumienie małżeństwa jest także przedmiotem sporu. Kwestionowana jest bowiem nie tylko wartość małżeństwa jest, ale także samo jego rozumienie, jego definicja.
Podsumowując:
-
Małżeństwo ma takie cechy, które mają pomagać w ochronie miłości kobiety i mężczyzny, wspierać wzrost tej miłości i być stabilną podstawą dla rodziny.
-
Pytając o wartość małżeństwa pytamy zatem o wartość wszystkich cech małżeństwa razem wziętych, ale także o wartość cech poszczególnych: heteroseksualności, monogamii, publicznej przysięgi, trwałości, potencjalnej płodności.