Tolerancja to cierpliwe znoszenie u innych tego, z czym się ktoś nie zgadza, cierpliwe znoszenie tego, co jest dla niego w jakichś sposób przykre. Ta cierpliwość i łagodność służy wyższym wartościom np. dobrym relacjom, pokojowi społecznemu.
Tolerancja oznacza tu, że ktoś jest cierpliwy i łagodny, odnosi się do innych z szacunkiem, pomimo krytycznej oceny ich poglądów czy zachowań. Panuje nad agresywnymi impulsami, jakie mogą się w nim pojawić się w związku z takimi krytycznymi ocenami. Nie atakuje w żaden sposób drugiej osoby – ani słownie ani fizycznie.
Tolerancja to postawa, jaką należy przyjąć przede wszystkim w indywidualnych i bezpośrednich relacjach. Trzeba ją okazywać wszystkim, ma charakter uniwersalny. Istotne jest tu czego nie należy robić, dlatego czasem mówi się o tolerancji negatywnej. Nie należy zatem stawiać rozstrzygnięcia wszystkich spornych kwestii jako warunku dobrych relacji z ludźmi, którzy się od nas różnią. Nie należy uważać, że wszystkie własne poglądy są prawdziwe, a inni zawsze są w błędzie. Nie należy atakować innych ludzi i być wobec nich agresywnym. Należy za to być pokornym wobec prawdy, szukać jej przez cale życie, być gotowym do przyznania się do błędu.
Tak rozumiana tolerancja jest bardzo bliska takim postawom jak szacunek dla innych, dobroć, łagodność, życzliwość, wyrozumiałość. Jest też bliska takim chrześcijańskim postawom jak miłość bliźniego czy miłość nieprzyjaciół.